Převodníky
Převodníky elektrických veličinPři převodu elektrického signálu ze snímače je potřeba po případném zesílení v OZ jej převést buď na úrověň unifikovaného napěťového nebo proudového signálu. K tomu poslouží různé typy převodníků rovněž využívajících operačních zesilovačů. Často je také nutné převést analogovou veličinu ať už prezentovanou el. proudem nebo napětím na číslicový - digitální údaj. Převodník el. proud/el. napětí: I/UZákladní zapojení vychází ze zapojení invertujícího zesilovače, u kterého je vynechán vstupní odpor R1 podílející se na zesílení. Jde o metodu měření proudu bez úbytku napětí, která má využití např. pro indikaci nulového proudu. Nevýhodou tohoto způsobu převodu je, že musí být jedna svorka
spojená se společným vodičem. Za předpokladu uvedeného v obrázku 8. platí:
Převodník el. napětí/el. proud: U/IV zapojení podle obr. 9 je zajištěno, že při 100 % zpětné vazbě (záporné), se uE na RE dosti přesně rovná u1, takže zátěží a kolektorem C teče proud:
Prakticky ale neplatí, že iC = iE, protože iE = iC + iB a dále: iC = ß * iB. Předpokládaná rovnost proudu emitoru a kolektoru výstupního tranzistoru bude téměř splněna při co nejmenším proudu báze iB, čehož se dosáhne vysokým proudovým zesilovacím činitelem ß (h21). Toho lze dosáhnout např. Darlingtonovým zapojením dvou tranzistorů. První není výkonový, ale je volen podle vysokého proudového zesilovacího činitele ß, druhý - výkonový (podle požadovaného výstupního proudu) nemusí pak mít ß tak vysoké. Bližší vyplývá z obr. 9. Uvedená zapojení jen naznačují principy vzájemného převodu dvou veličin U a I a využitím operačního zesilovače. Kvalitní převod zajišťují profesionálně vyráběné int. obvody nabízené v řadě variant.
A/D převodníkPřevádí spojitý napěťový nebo proudový elektrický signál do binárního tvaru D. Známy jsou tři základní typy převodníků tohoto typu a sice: kompenzační, s dvojí integrací a paralelní. Kompenzační převodník
Porovnává a kompenzuje vstupní napětí UA napětím kompenzačním UK, jehož zdrojem je D/A převodník, řízený logickým obvodem LO (aproximační registr). Převod je ukončen, je-li splněna podmínka: UA - UK je menší než hodnota napětí UA odpovídající bitu LSB. Činnost aproximačního registru je řízena komparátorem K, který rozhoduje o změně znaménka pro připočtení napěťové úrovně odpovídající dalšímu - nižšímu dvojkovému řádu v následném kroku (změna znaménka napětí UK). „Náplní práce“ jednoho kroku je tedy porovnání UA s UK a generování příslušného „pokynu“ pro LO. Dobu a sekvenci těchto kroků určuje časovací obvod.
Paralelní číslicový signál se tedy na výstupu aproximačního registru mění krok po kroku v průběhu celého převodu až do splnění výše uvedené podmínky. Pak převodník „ohlásí“ platnost výstupních dat na některém „pinu“.
Výstup komparátoru K (signál Ds) pak v průběhu převodu poskytuje sériová data v rytmu taktovací frekvence časovacího obvodu f. Postup komparace je od MSB k LSB, jako první jde z komparátoru po lince seriových dat Ds nejvýznamnější bit.
Integrační převodník s dvojnásobnou integrací
Na integrátor se připojí samostatně ux a ur. Integrátor se v obou případech nechá po dobu TK = konst. nabít, poté se s křivkou se známou směrnicí vybíjí po dobu TM, jež je závislá na velikosti náboje. Doba se opět převede na počet impulsů. Porovnáním doby vybití pro ux a ur lze stanovit ux.
Paralelní A/D převodník
Je užíván pro převod zejména rychlých dějů. Mezi svorku referenčního napětí Uref a společný vodič je zapojen odporový dělič, který vytváří napěťové úrovně odpovídající vahám dvojkového čísla.
Na vstupy komparátorů je přivedeno jednak napětí měřené - Ux, jednak příslušná komparační úroveň podle váhy dvojkového čísla. Pro Ux = 0, je na všech výstupech komparátorů napětí = 0 V. Při zvětšování Ux se postupně překlápí K1 až K3 a na jejich výstupech se objevují postupně logické 1. Pro Ux = Ux max je log. 1 na všech výstupech. Dekodér pak převádí vstupní binární údaje do požadovaného kódu (BCD a pod.). Délka převodu je dána dobou přeběhu komparátorů z jedné krajní úrovně do druhé a časem pro zpracování dat dekodérem.
Nevýhodou zapojení je větší množství komparátorů pro vícebitový převodník.
D/A převodníkyZajišťují převod vstupní číslicové informace (dat) D paralelního datového slova v binárním tvaru na výstupní analogové napětí UA nebo na proud IA, podle vztahu: UA = Uref * D nebo IA = Iref D, kde Uref a Iref jsou hodnoty referenčního stálého napětí resp. proudu. Hodnota D se vyjadřuje ve dvojkové soustavě jako:
, kde n je dvojkový řád slova D a ai nabývá hodnot 0 nebo 1 podle hodnoty bitu příslušné váhy ve slově.
D/A převod je vlastně přiřazení části referenčního napětí každému bitu číslicového údaje podle jeho dvojkové váhy. Největší váhu má bit označovaný MSB (main significant bit), nejmenší LSB (least significant bit). Relativní statická chyba převodu má být zpravidla menší než 1/2 LSB. Doba převodu Tp je dána max. dobou potřebnou k ustálení analogového výstupu na úroveň odpovídající vstupu.
D/A převodníky jsou paralelní, sériové nepřímé atd. Lze je realizovat jak obvodově, tak programově. Další informace o možných variantách převodníku můžete nalézt v literatuře [19].
|