Pracoviště 4: Součinitel odporu TermistorySoučinitel odporu
a) Měření teploty odporovými teploměry je založeno na změně elektrického odporu vodiče při změně jeho teploty. Každé změně teploty v malém rozmezí odpovídá změna odporu, kterou odvodíme ze známého vztahu mezi odporem kovu a teplotou:
R2 = R1 (1+aS (t2 – t1)) ....(1)
kde
R1, R2 – hodnoty odporů při teplotách t1, t2
t1, t2 – měřené teploty
aS – součinitel odporu v rozmezí teplot t1 - t2
Z uvedené rovnice pak :
(2)
Pro maximálně přesné zjištění součinitele odporu ls je nutno vycházet z přesného měření jednotlivých odporů platinového odporového teploměru.
b) Při měření teploty rtuťovým teploměrem se většinou měří při úplně ponořeném teploměru, pokud na teploměru není stanoveno jinak. Pokud není proveden úplný ponor teploměru, je nutno provést přepočet na ochlazení vyčnívajícího rtuťového plátna a kapiláry. Při korekci se bere v úvahu rozdíl měřené teploty a teploty okolí teploměru (t2 – t0), délka vyčnívajícího vlákna rtuti vyjádřená počtem “vyčnívajících“ stupňů (n) a druh skla, který určuje součinitel roztažnosti rtuti ve skle ao.
Korekce se vypočte :
(3)
A správná hodnota teploty :
(4)
Součinitel lo se pro běžné případy volí ao = 1/6300. Pro speciální druhy skla, mající zvláštní zabarvení nebo vtavený barevný pásek, jsou tyto součinitele předepsány. Při měření se okolní teplota zjišťuje asi uprostřed vyčnívajícího rtuťového vlákna.
c) Počítáme-li hodnotu součinitele odporu, který je funkcí více naměřených veličin (t1, t2, R1, R2), bude výsledná hodnota dána vztahem (2).
Jestliže je každá naměřená veličina (t1, t2, R1, R2) zatížena náhodnou chybou , pak výsledná náhodná chyba absolutní
je dána vztahem (5):
(5)
Kde náhodné chyby arytmických průměrů jsou dány vztahem /6/ :
(6)
Při měření teploty rtuťovým teploměrem musíme uvažovat mimo náhodné chyby měření ( ± SX(t1),…) ještě systematickou chybu teploměru, která je dána jeho rozlišovací schopností SR(t1) (polovina nejmenšího dílku na stupnici teploměru). Proto výsledná chyba měření teploty, jež bude dosazena do (5), bude mít tvar:
(7)
a vztah pro výpočet výsledné náhodné chyby absolutní :
(8)
Výsledná chyba relativní je dána vztahem:
(9)
Ve vytápěné nádobě (1) je umístěn platinový odporový teploměr (2) a rtuťový kontrolní teploměr (4) a teploměr korekční (9).Odpor platinového teploměru je měřen Wheatstoneovým můstkem (3). Po změření hodnoty odporu v horké vodě je možno teploměr (1) přemístit do nádoby (5) se studenou vodou, kde je teplota kontrolována rtuťovým teploměrem (4).
Tabulka naměřených hodnot:
Pracoviště 4: Součinitel odporu Termistory