Pracoviště 2: Odporové tenzometry Fotoelektrické snímače
Odporový drátový tenzometr (obr.1) je elektrický vodič nepatrného průřezu, umístěný na papírové folii, který se nalepuje na deformovanou součást tak, aby se deformace přenášela i na vodič a způsobovala jeho protažení. Materiál tohoto vodiče je konstantan (slitina mědi a niklu), jehož odpor málo závisí na teplotě. Průměr konstantanového drátu bývá 0,01 – 0,05 mm . Protažením vodiče se zvětší jeho délka a zmenší se průřez. Tím se zvýší celkový odpor tenzometru a tato změna je měřítkem deformace. Pro měření podélných deformací je tenzometr tvořen podélnými smyčkami vodiče (obr.1), přičemž průřez vodiče může být kruhový, plochý anebo je tenzometr tvořen z kovové fólie vyleptáním příslušného tvaru. Vodič /1/ je přitmelen na jemné papírové podložce /2/, má vyztužené přívody /3/ a takto se celý přilepí na měřenou součást.
Tyto tenzometry jsou citlivé na změny okolní teploty a je nutno tedy vliv teploty kompenzovat většinou vhodným umístěním více tenzometrů a jejich zapojením do můstku. Při praktických měření se tenzometry připojují na měřící aparatury zvané tenzometrické můstky, které jsou vhodné jak pro statická, tak pro dynamická měření. Výrobce Mikrotechna vyrábí odporové tenzometry o jmenovitém odporu 120 W , popř. 250 W , 350 W a 600 W .
Na tenkém kovovém nosníku vetknutém na jednom konci jsou nalepeny tenzometry po obou stranách. Při zatěžování nosníku kolmou silou F dochází k jeho deformaci a nalepené tenzometry tuto deformaci měří. Ke zvýšené citlivosti a ke kompenzaci vlivu teploty okolí jsou tenzometry nalepeny po dvou na obou stranách nosníku a zapojeny do můstku. Změní-li se teplota okolí, změní se odpor přibližně u všech tenzometrů stejně, takže se můstek nerozváží. Aby se deformace projevila co nejvíce, je nutno nalepit tenzometry v místě největší deformace.
Zatěžování nosníku je prováděno pomocí mikrometrického šroubu, který svým pohyblivým dotykem tlačí na volný konec nosníku a vychyluje ho ze základní polohy. Velikost vychýlení je pak odečítána na stupnici mikrometrického šroubu.
3. Naměřené hodnoty zapište do tabulky 1.Knoflíkem “C“ se pak již nesmí otáčet
Pak se zapne přepínačem “OSC“ pomocný ručkový měřicí přístroj, který musí také ukázat nulu. Stlačením tlačítka “Cejch“ se zjišťuje jmenovitá hodnota nastaveného rozsahu změny odporu. Potom se provádí měření deformací nosníku stejně jako v bodě a).
Zakreslete naměřené hodnoty do grafů a určete nelinearity statické charakteristiky. Vyznačte do grafů maximální hodnotu hystereze h a vypočtěte maximální poměrnou hysterezi hm [ % ] , dle vztahu:
Vypočtěte koeficienty regresních přímek pro oba způsoby zapojení a zakreslete vypočtené přímky do naměřených grafů a vyhodnoťte jejich souhlas s naměřenými hodnotami.