5. ZÁVĚR

Hlavní náplní této diplomové práce bylo zhodnotit současný stav v oboru měření a regulace energetických veličin. Jedná se o poměrně širokou oblast, nejen co se týká množství nabízených komponent.
Hnacím impulzem pro větší využití řídicích systémů se v poslední době stává poměrně vysoká cena energií. Ta vede k jejich šetrnějšímu využívání a díky tomu se celý systém stává rentabilním.
Měřicí technika se orientuje na metody s plnohodnotným elektrickým výstupem. I když u některých veličin, například u vlhkosti původně elektrického výstupu nebylo použitelnými metodami možno dosáhnout, současné použití kapacitních snímačů budiž důkazem toho, že výzkum v těchto oblastech jde stále dopředu. Dalším příkladem jsou měřiče průtoku a měřiče spotřeby tepla, kde je škála použitelných principů opravdu rozsáhlá a vedle samotných zjišťovaných veličin je možno zaznamenávat další dosud obtížně měřitelné parametry.
To s sebou ovšem přináší i zvýšené nároky na řídicí systémy, jejichž popisem se zabývala čtvrtá kapitola. Teplotní regulace za pomoci jednoduchých termostatů začíná ustupovat do pozadí. Prvním krokem kupředu se stala možnost časovaného spínání vytápění, poté už následovaly další systémy jako je ekvitermní regulace, nasazení adaptivních regulátorů a tak dále. Zvláště u vytápění je totiž energetická úspora nejlépe patrná. Prováděné studie tvrdí, že použití popisovaných tzv. inteligentních členů dokáží snížit spotřebu energie zhruba o 30 %, což není rozhodně zanedbatelné číslo, zvláště přihlédneme-li k dosti dlouhé životnosti těchto systémů.
Velký pokrok byl učiněn v uživatelské přívětivosti řídicích systémů, díky tomu není problémem pro průměrně vzdělaného člověka ovládání vytápění nebo klimatizace. Komfort je navíc zvýšen použitím vizualizací, které dokáží graficky zobrazovat okamžitý stav technologií jasně a přehledně. Rozmach mobilních komunikací v posledních letech ještě napomohl tomu, že pro současné technologie není již problémem dálkové ovládání pomocí sítě GSM a to již některé firmy nabízejí obdobný komfort i pomocí služeb internetu.
Z hlediska budoucnosti se rýsuje další významná etapa, která je zatím v počáteční fázi. Jedná se o začlenění běžných domácích spotřebičů do celého systému. Tím by se vyplnila vize o tom, že když člověk ráno vstane z postele do příjemně vytopeného pokoje, kávovar již bude automaticky vařit kávu, k tomu se samy vyhrnou rolety a ještě se zapne rádio. Jak se ale zdá, není to hudba vzdálené budoucnosti.

Předchozí