DPR

Dvoupolohová regulace

Cílem úlohy je seznámit se s realizací sekvenčních logických úloh s využitím hradel a následné ověření funkčnosti navrženého obvodu.

Zadání

  1. Seznamte se se stavebnicí RCdidactic a s komponenty určenými pro realizaci logických úloh.
  2. Proveďte návrh logického obvodu pro algoritmus dvouhodnotové regulace s hysterezí.
  3. Daný logický obvod realizujte a ověřte funkčnost obvodu dle pravdivostní tabulky s využitím generátoru a indikátoru logického signálu.
  4. Zhodnoťte výsledky. Vyjádřete se k volbě typu a počtu hradel, typu navrženého obvodu, apod.

Schéma zapojení

Obr. 1 Blokové schéma zapojení úlohy

Teoretický rozbor

V případě dvoupolohové regulace se jedná o algoritmus s hysterezí, což zajišťuje delší životnost akčních a spínacích členů na úkor kvality regulace (širší pásmo pracovní oblasti regulované veličiny). V principu jde o algoritmus, který hlídá regulovanou veličinu mezi mezními hodnotami (hystereze). Příkladem může být hlídání výšky hladiny oleje, vody nebo hlídání teploty v mezích.

Obr. 2 Průběh dvoupolohové regulace

Dvoupolohová regulace vede na logickou úlohu. Ta může být realizována pomocí logických hradel (obvodovými prvky). Řešení vede na sekvenční logickou úlohu, protože z důvodu použití hystereze je nutné pro algoritmus řízení, zapamatovat si stav akčního zásahu z předcházejícího kroku. Řešení této logické úlohy je realizováno ve standardních krocích:

· analýza slovního zadání,
· definice počtu vstupů, výstupů a paměťových proměnných,
· sestavení pravdivostní tabulky dle slovního zadání,
· minimalizace výrazu,
· realizace pomocí hradel (spínačů, obvodových prvků, …),
· výkonové zesílení akčního členu.

Z analýzy slovního zadání je zřejmé, že vstupem je informace o stavu například aktuální hodnoty hladiny ve formě dvou diskrétních hodnot max. a min. Výstupní veličina je stav akčního zásahu y (zapnuto/vypnuto). Stav této proměnné je nutné uchovávat (paměť) pro generování signálu pro následující krok (důvodem je hystereze).

Aplikace pracuje s proměnnými typu boolean, které nabývají hodnot true nebo false. Úloha pracuje s výroky, což je tvrzení, o kterém můžeme říci, že je pravdivé nebo není (true x false). Z těchto výroků lze sestavit tabulku stavů a následně provést minimalizaci výrazu.

Obr. 3 Pravdivostní tabulka a Karnaughova mapa

Pro minimalizaci pomocí Karnaughovy mapy potřebujeme provést výpis podle jedniček nebo podle nul. Mapa je sestavena tak, aby mezi jednotlivými hraničními kombinacemi proměnných se měnila jen jedna proměnná. V případě spojení dvou, čtyř, osmi, … jedniček (nul) můžeme jednu, dvě, tři, … proměnné, které nabývají různých hodnot (ve spojení), vypustit. Pokud budeme vypisovat podle jedniček, pak se bude jednat o součet součinů. (negace je vyjádřena „not“).

Výstup = Výraz 1+ Výraz2

Výstup = (Min. * not(Max.)) + (not(Max.) * Výstup (n-1))

Výstup = not(Max.) * (Min. + Výstup (n-1)).

Výstupem je pak zapojení pomocí hradel realizující algoritmus řízení dvoupolohové regulace. Na výstup z obvodu je třeba připojit výkonový člen, který může spínat akční člen s vyšším zatížením.

Obr. 4 Zapojení výsledné funkce pomocí hradel

V technické praxi se s využitím zákonu dvojité negace a  De Morganových zákonů převádí funkce na realizaci pomoci jednoho typu hradel např. NAND. Přepíšeme si pravdivostní tabulku úlohy.

Tab. 1 Pravdivostní tabulka sekvenčního obvodu

Obr. 5 Karnaughova mapa

Postup převodu na hradla NAND pro výpis podle log. I vypadá takto.

Obr. 6 Realizace pomocí hradel NAND

Jak již bylo řečeno, logické úlohy pracují s logickými signály, které nabývají pouze diskrétních hodnot log. I, log. 0 (true, false). Informaci např. o aktuální teplotě získáváme z teploměru, jehož výstupem může být spojitý signál -40 ÷ 150 ⁰C (pt 100, NTC, PTC). Z této hodnoty musíme vygenerovat logické úrovně, definovat hranice hysterezí. K tomu lze využít zapojení na následujícím obrázku, které s využitím komparátorů, převádí analogový signál na diskrétní výstupy. Ty lze pak připojit jako vstupy do realizované logické úlohy (logického obvodu).

Obr. 7 Simulace dvou hodnotové regulace

Rezistor R11 slouží jako generátor signálu ze snímače např. snímače teploty. Diody D1 a D2 slouží k omezení napětí při záporné saturaci komparátoru. Diskrétní signály max. a min. jsou generovány na rezistorech R13 a R9.

Samozřejmě je možno využít pro dvoupolohové řízení také řídicí systém na bázi PLC. Pak můžeme přepsat schéma pomocí jednoho z programovacích jazyků PLC.

Postup měření

Postup měření lze rozdělit do několika bodů.

  1. Proveďte analýzu dvoupolohové regulace a navrhněte, s využitím pravdivostní tabulky … následné minimalizace, zapojení sekvenčního logického obvodu.
  2. Realizujte návrh dvouhodnotové regulace s vybraným typem hradel.
  3. Realizujte obvod pro generování vstupních signálů (max. min.), ze spojitého signálu. Tyto signály (max., min.) použijte jako vstupy pro vámi navržený sekvenční obvod.
  4. Ověřte funkčnost Vámi navrženého obvodu.
  5. V závěru zhodnoťte měření a výsledky.

Kontrolní otázky

  1. Jaký je postup při řešení logických úloh?
  2. Jaké základní typy logických úloh znáte a v čem se liší?
  3. Proč se využívají pro realizaci logických obvodů hradla jednoho typu?
  4. Co jsou De Morganovy zákony?
  5. Co je to Karnaughova mapa?